گزارشی از هفته تصویرگری تهران

هفته‌ی تصویرگرى از روز یکشنبه هفتم آبان ماه با سخنرانى غلامعلی مکتبی و کیانوش غریبپور و گشایش سه نمایشگاه تصویرگری توسط سه بانوی تصویرگر در خانه هنرمندان ایران گشایش یافت.
در این سخنرانی غلامعلی مکتبی با اشاره به اولین تجربیات خود در عرصه تصویرگری گفت: بی شک نقش انتشارات فرانکلین در شکل‌گیری تصویرگری نوین ایران غیر قابل‌انکار است و من برای نخستین بار تصویرگری کتاب را با این مجموعه
انتشاراتی آغاز کردم.

او افزود: من در این ۶۰ سالی که به عنوان تصویرگر کار میکنم٬ روزم را با عشق تصویرگری شب کرده و شب ها نیز با عشق تصویرگری به خواب رفته ام.

به نقل از شبنم صباغ، نمایشگاه “آبان” با ۴٧ تابلو از ٣ هنرمند منتخب نشان آبان ٩۵ به نام‌های غلامعلى مکتبى، محمدعلى بنى‌اسدى و غزاله بیگدلو  گشایش یافت.

“غزاله بیگدلو” اولین کسی که لقب نام نو تصویرگرى را با دریافت نشان آبان ٩۵ دریافت کرد.

“مانلی منوچهرى” از صاحب سبک‌ترین هنرمندان تصویرگر نیز نمایشگاه “تصویرگران شهر” را که متشکل از ٩٢ پلن از آثار تصویرگران بود کلید زد.
نمایشگاه “ما تصویرگر خود هستیم” نیز با بیش از ١٩٠ اثر از اعضاى انجمن تصویرگران توسط “بنفشه احمدزاده”، عضو سابق هیئت مدیره و از اعضاى فعال جامعه تصویرگران کار خود را آغاز کرد.
“حدیثه قربان” دبیر اجرائى هفته‌ی تصویرگرى در این باره گفت: از سال گذشته، ، ١۵آبان به عنوان روز تصویرگرى در تقویم هنرى ثبت شده است که طى یک هفته مراسم،
نشست‌ها و همایش‌هایى مرتبط با آن به همت انجمن تصویرگران ایران برگزار مىشود.

قربان با بیان اینکه پیش از این نیز چندین سال دوسالانه‌هاى تصویرگرى برگزار شده بود،

تصریح کرد: هدف از تشکیل هفته‌ی تصویرگرى، خالی بودن جای چنین رویدادی در فضاى تصویرگرى و ایجاد فضایى رقابتى برای هنرمندان تصویرگر بود تا آثارشان دیده و محک زده شود.
وی با اشاره به اینکه امسال نمایشگاه‌ها نسبت به سال قبل خیلى بهتر برگزار شدند، افزود: در نمایشگاه آبان تمام کارهاى غلامعلى مکتبى، محمدعلى بنى اسدى و غزاله بیگدلو بصورت کار اورجینال ارائه شده بودند.

دبیر اجرائى هفته‌ی تصویرگرى، موضوع نمایشگاه “ما تصویرگر خود هستیم” را موضوع جالب و متفاوتى دانست که همه‌ی هنرمندان در آن توانستند خود را محک بزنند و اضافه کرد: نمایشگاه از لحاظ کیفى در سطح بالاترى نسبت به سال قبل قرار داشت.

و آثار تصویرگران نیز در سطح بالاترى ارائه شده بود. طراحى گرافیک برنامه هم بسیار خوب بود، زیرا المان نشان آبان براى ما آشنا بود و انتخاب رنگ‌ها دلنشین بود.
گفتنی است نشست‌هاى هفته‌ی تصویرگری از روز سه‌شنبه نهم آبان آغاز خواهد شد.
همچنین طی روزهای ۹ و ۱۰ آبان نشست تصویرگران شهر و ١١ و ١٢ آبان همایش کتابهاى تصویرى برگزار خواهد شد.
لازم به ذکر است ١۴ آبان در اتاق روشن، تعرفه‌ی جدید تصویرگرى اعلام و ١۵ آبان در مراسم پایانی، نشان آبان اهدا میشود.
گفتنى است در مجمع عمومى تصویرگران که با اعضاى پیوسته انجمن تصویرگران تشکیل شد کیانوش غریبپور، على بوذرى ، على هاشمى شهرکی و محسن حسن
پور به عنوان اعضای اصلى هیئت مدیره و حدیثه قربان به عنوان بازرس انتخاب شدند.

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.