تصویرسازی | پردازش بصری کلام

اولین نشست تخصصی گپ تصویرسازی، عصر روز پنجشنبه یک بهمن ماه نود و چهار با حضور علاقمندان و تصویرگران حرفه‌ای شهر تبریز، در محل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، برگزار گردید. سخنران این نشست، فریبا سلیمانی با موضوع پردازش بصری کلام، اولین مبحث این سری از نشست‌های ماهانه را آغاز نمود.

در زیر بخشی از صحبت‌های وی به قلم خویش آورده شده است:

تصویرگران در پوشش لحن‌ها و روش‌ها و شیوه‌ها و استعاره‌ها در محدوده‌ای از بیان شخصی و دقت و ملاحظات رسانه‌ای تصاویرشان را خلق می‌کنند و آنها را با هدفمندی هوشیارانه در فرهنگ‌ها تزریق می‌کنند. تصویرگران معاصر درقالب کارتون, کاریکاتور، مفسران بصری و روایتگران تصویری هستند که نه تنها در خدمت آگاهی و مدیریت بصری بلکه در سطحی وسیع‌تر به عنوان متفکران، روشنگران و مولفین بصری, حضور مستقل دارند. (قباد شیوا /درستایش تصویر)

فعل (To illustrate) به معنی مصورسازی یا شرح مثالی با تصویر از ریشه لاتین نور افشاندن بر چیزی است .

یک تصویرسازی و با مجموعه آنها, داستانی را روایت می‌کنند که غالبا با متن آن در ارتباط است. یک تصویرسازی موفق از قدرت توصیف و شفاف‌سازی روایت برخوردار است، و مبین نقطه نظر طراح تصویرساز و رویکرد او نسبت به رسانه و تکنیک‌اش نیز هست. (مایکل ارل هوف, تیموتی مارشال)

تصویرگران در پوشش لحن‌ها و روش‌ها و شیوه‌ها و استعاره ها در محدوده‌ای از بیان شخصی و دقت و ملاحظات رسانه‌ای تصاویرشان را خلق می‌کنند و آنها را با هدفمندی هوشیارانه در فرهنگ‌ها تزریق می‌کنند . تصویرگران معاصر در قالب کارتون, کاریکاتور, مفسران بصری و روایتگران تصویری هستند که نه تنها در خدمت آگاهی و مدیریت بصری بلکه در سطحی وسیع‌تر به عنوان متفکران, روشنگران و مولفین بصری, حضور مستقل دارند. (قباد شیوا /در ستایش تصویر)

استیو برادنر در مقاله‌ای درباره این می‌گوید که چه تفاوتی ما را به عنوان تصویرگر متمایز می‌کند؟ و در جواب این سوال مطرح می‌کند که : به نظر من این تمایز در محتوا است.

به نظر استیو برادنر رساترین پیام در هنر , بازگویی بخش مهم روایت است. برترین هنر از نگاه او همین است.

نکات مشترکی در تعاریف تصویرسازی:

– تصویرسازی رویکردی بینا رشته‌ای هست , که همانقدر که به نقاشی مرتبط هست به ادبیات نیز مربوط می‌باشد.

– عینیت بخشیدن به مفاهیم ذهنی (تبدیل کردن کلمات و مفاهیم به ایماژهای بصری)

– روشن‌کردن و بسط مفهوم در ذهن بیننده به وسیله عناصر بصری

تصویرسازی و نقاشی تفاوت‌ها و شباهت‌ها :

تصویرساز بین دو محوطه مشخص محاط و محدود است. از یک طرف باید به محتوا و معنی که توسط ناشر یا سفارش‌دهنده معین شده وفادار باشد و از طرفی باید برای چاپ و یا مصرف یک وسیله ارتباط جمعی تولید شود.

یعنی تصویرساز محدود به امکانات فنی و تکنیکی است اما نقاش در جریان عمل نقاشی محدود به تکنیک و فن نیست.

او برای مخاطب خاصی کار نمی‌کند و هدف مشخصی مد نظرش نیست فقط بیان شخصی و ذهنیت خود اوست.

نقاشی امری است شخصی اما تصویرسازی امری است ارتباطی. (فرشید مثقالی)

می‌توانیم بگوییم که تصویرساز و تصویرگر کسی است که موضوع مورد سفارشی را که به او می‌دهند با مهارت خود در ادبیات تصویری و به هدف درک بیشتر از سوی مخاطبین تجسم بصری می‌دهد.

رابطه این هنر با نقاشی فقط در این است که هر دو ابزار یکسانی دارند، هنرمند نقاش از این عوامل برای بیان شخصی استفاده می‌کند تصویرگر نیز ممکن است در کارش برداشتی مستقل داشته باشد، اما این برداشت در محدوده موضوعی است که به او داده می‌شود. و به همین دلیل تصویرسازی را از زیرشاخه‌های گرافیک محسوب می‌شود تا زیر شاخه‌های هنــرهای مستقل مثل نقاشی و مجسمه­‌سازی.

نکته دیگری که تفاوت این دو هنر را مشخص می‌کند این است که نزدیک به صددرصد آثار تصویرگری مثل هنر گرافیک تکثیر می‌شوند و بنابراین به نوعی هنر تصویرگری مسئولیت رسانه‌ای را نیز به عهده دارد و چگونگی ابزار تکثیر در شکل‌گیری تصویر تاثیرگذار است. برای هنرمندان تصویرساز نکات فنی ابزار تکثیر آثارشان امری جدی و حرفه ای است. (قباد شیوا)

عوامل موثر بر اجرایی شدن یک تصویرسازی مطلوب

معنا، چیزی که در یک درک بصری از عواملی همچون رنگ، بافت، اندازه، تناسب و ترکیب‌بندی تحت تاثیر قرار می‌گیرد ولی همیشه در هر ادراک بصری از هر نوعی چه سمبل، چه بازنمایی و حتی کارهای آبستره حتما وجود دارد. اما برای درک و دریافت این معنا باید اجزای یک فرآیند بصری را یک به یک و به ساده ترین شکل ممکن مورد بررسی قرار بدهیم.

عواملی مثل درک حرکت، تعادل و واکنش نسبت به نور که در یک درک بصری موثر هستند، نیازی به آموختن ندارند و اثری که شامل هرکدام از این عوامل باشد توسط هر انسان معمولی قابل درک است. اما برای خلق یک اثر هنری مسلما نیاز به آموختن این عوامل است. ( مبادی سواد بصری/دونیس.ا داندیس)

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.