تصویرسازی | معنا و تبادل بصري

۹۵/۰۲/۳۰
جلسه دوم
تعداد حاضرین 58 نفر

دومين نشست تخصصي گپ تصويرسازي عصر پنجشنبه سي ام ارديبهشت ماه نود و پنج بعنوان آخرین رویداد اردیبهشت خلاق تبریز با حضور علاقمندان و تصويرگران حرفه‌اي این شهر در محل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تبريز با سخنراني جلال پيرمرزآباد با موضوع معنا و تبادل بصري برگزار گرديد.
در ابتدا سخنران به تعريف تصوير از ديد كلي‌تري پرداخت، تصوير عبارت است از آن دسته نشانه‌هايي كه به ماده ثبت شوند يا در متني جا گيرند واينكه تصويرسازي را مي‌توان با تكيه به سه مهارت بررسي كرد اول : تصوير سازي با مفهوم درآوردن ايده‌ها دوم: حل مشكلات خلاقانه و سوم: انتقال و مهارت

همچنین وی در ادامه افزورد: انتقال معنا و اينكه تصويرسازي را مي‌توان تعاملي ميان هنرهاي زيبا و گرافيك دانست البته مي‌توان گفت در عصر حاضر مرزهاي هنرها برداشته شده‌اند و هنرمند مي‌تواند با اندكي تغيير در بيان فراي مرز‌ها حركت كند.
تصويرساز يعني كسي كه به ساخت تصوير مي‌پردازد و علاوه بر روايت داستان يا ايده خلاقانه ملزم به حل مسائلي از قبيل رنگ، تركيب و طراحي و به صورت كلي نوع بيان مي‌باشد.

در بخش دیگری از صحبت‌های ایشان چنین بیان شد که برای بیان تفاوت انگاره و تصوير به این نکته باید توجه نمود كه تصوير چيزي در خارج از ذهن توليد شده و به موجوديت خود ادامه مي دهد ولي انگاره را مي توان برداشتي دانست كه فرد بيننده به واسطه مختصات خود از تصوير دارد. در ادامه اين بخش سخنران با ارائه‌ي تصويري از جنگل از حاضران خواست تا براي دو دقيقه چشمان خود را ببندند و با ورود ذهني به تصوير به بيان انگاره‌هاي خود بپردازند .
به اعتقاد پیرمرزآباد، هر تصوير به شيوه‌اي خاص از نگريستن نياز دارد. در هر تصوير قسمتي از ذهن و اطلاعات مغزي درگير مي‌شود تا به توصيف و توجيحي از آن برسد، حال انكه چرايي ايجاد و منظور آفريننده تصوير ما را به چالش ديداري دعوت مي‌كند حتي مي‌توان گفت تا حدي اين كشف و شهود در تصاوير مربوط به ادراك حسي نيست و بيشتر مربوط به فرهنگ و مسائل آموزشي و تربيتي مي‌شود به صورتي كه هر تصوير مي‌تواند چند وجه از معنا و مفهوم را ارائه دهد، اول معناي ظاهري، دوم معناي رمز آلود و قراردادي و سوم معناي ذاتي و عميق‌تر از انچه ميبينيم. مثالي كه در اين قسمت ارائه شد تابلوي شام آخر اثر لئوناردو داوينچي است .
بحث هاي آخر در حاشيه تیز توضيح مسائلي از قبيل معني دادن به تصوير و مسائلي در باب نسخه ارژينال يك اثر هنري با نسخه چاپي همان اثر مي تواند چه دلالتهاي معنايي پيدا كند ادامه پيدا داشت.

این مطلب را می پسندم(3)

اگر دیدگاه خاصی در مورد این مطلب دارید بیان کنید


 
کانال تلگرام گروه گپ