تصویرسازی | کاربردهای تصویرسازی

سومین نشست گپ تصویرسازی با ارائه سمیرا پورخلیل با موضوع ” کاربردهای تصویرسازی ” برگزار شد. در زیر گزیده‌ای از صحبت‌های سخنران آماده است.

تصویرسازی‌ها زمانی­که به‌خوبی طراحی شوند، یک ابزار قدرتمند برای درک اطلاعات هستند.  تصویرسازی در هندسه شیوه­‌ای سازنده برای درک مسائل و در فیزیک کمکی برای دانش‌­آموزان در درک بهتر مطالب تئوری نیازمند به تصّور است.

در زمینه­‌ی روایتی مانند داستان­‌های کودکان، افسانه‌ها و یا شرح حال، تصویر به­‌طور معمول باعث افزایش تجربه و تسهیل در خواندن است.

و در حوزه­‌ی روانشناسی مطالب زیادی در ارتباط با تعامل متن و تصویر نوشته شده است که به­‌طور کلی تصویر­سازی­‌ها در تعامل با متن قرار می­‌گیرند.

با توجه به تعریف تصویرسازی در مریام وبستر، تصویرمثالی است در روشن‌­تر شدن مطلب و عکس، یا نموداری است که کمک می‌کند مطلب روشن‌تر و جذاب­تر شود.

کاربردهای تصویرسازی

از تصویرسازی می‌توان برای توضیح و بیان یک موضوع مشخص استفاده کرد، از این رو تصویرسازی توصیفی و بیانگر است و به نوبه‌ی خود به یک عقیده، شکل و فرم می‌دهد.

تأثیرگذارترین روش برای وقتی است که شما به عنوان یک تصویرساز شروع به بیان احساسات خود می‌کنید و یا به کشف حقایق یک موضوع می‌پردازید و به آن پی می‌برید و در نتیجه یک عقیده را برای مخاطب وسیعی خلق می‌کنید ؛ این یکی از جالب‌ترین و پیچیده‌ترین جنبه‌های تصویرسازی است که تصویرگر به بیان حساسات و عواطف خود در مورد یک موضوع اقدام می‌کند.

› “commentable”

 تصویرسازی تفسیری-توضیحی باید از نظر مفهومی قوی و اصیل باشد. تصویرسازی تفسیری –توضیحی را معمولاً با استفاده از روش‌هایی نظیر به‌هم ریختن قواعد و قوانین متن یا تصویر به‌علاوه استفاده از استعار‌های بصری می‌توان به‌وجود آورد.

› “ Informating”

تصویرسازی  اطلاع‌رسان برای توضیح چیزی یا معرفی دقیق آن (با تمام جزئیات) به‌کار می‌رود .

•  تصویرسازی اطلاع رسان و بیانگر را می‌توان با استفاده از نمودارها نشان داد.

•  تصویرسازی اطلاع رسان این توانایی را دارد که مکان‌ها، فعالیت‌ها و چیزهایی را نشان دهد که ما قادر به مشاهده مستقیم آن‌ها از یک نقطه دید ثابت در دنیای واقعی نیستیم.

› “Decorating”

این نوع تصویرسازی را می‌توان برای روشن‌تر شدن، واضح‌تر شدن، تلطیف و ملایم کردن و همین‌طور تأکید متن بکار برد؛

این تصویرسازی همچنین می‌تواند یک نظم‌بندی یا ترکیب بندی و یا به عنوان یک فریم باشد، می‌تواند بزرگ‌نمایی اجزاء یک محیط باشد و نکات برجسته متن یا تایپوگرافی را نشان دهد.

شاید بتوان گفت این کاربرد از تصویرسازی به‌گونه‌ای آرایش بصری متن است.

بعد از ارائه و گپ و گفت حاضرین در جلسه پیرامون موضوع مطرح شده و مشکلات آموزشی و فرهنگی در توسعه هنرتصویرسازی در بین هنرمندان و عموم مردم، آثاری که بر روی کاغذ توسط حاضرین در نشست که طی جلسه خلق شده بود، جمع‌آوری شد و از سوی سخنران پیشنهاد شد هر فرد با توجه به تقسیم‌بندی مطرح شده در این نشست، فضای کاری خود را مشخص و در آن حوزه مشغول تحقیق و بررسی باشند تا به یک روند روبه رشد بهتری دست یابند.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.