تصویرسازی | چگونه فعالیت خود را گسترش دهیم؟

هشتمین نشست گپ تصویرسازی در روز پنجشنبه ۳۱ خردادماه ۱۳۹۷ با حضور علاقه‌مندان و دانشجویان این رشته، اساتید و با موضوع تصویرسازی و زمینه‌های فعالیت آن با سخنرانی ” مهدی حق‌شناس” در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برگزار شد.

آقای حق‌شناس سخنرانی خود را با مطرح کردن چند سوال پیرامون عنوان نشست آغاز کردند و با پاسخ از سمت حاضران، شروع یک جلسه با تاکید بر نگاه منتقدانه به موضوع اتفاق افتاد.

۱- چرا فعالیت‌های متنوع و مختلف تصویرسازی در ایران گسترش نیافتند؟
۲- چه معیارهایی برای تشخیص یک اثر تصویرسازی از دیگر آثار هنری نظیر نقاشی، طراحی گرافیک، عکاسی و … وجود دارد.
۳- کدام‌یک از این معیارها تصویرسازی جامعه ما را محدود به کتاب کودک ساخت؟
۴- فعالیت‌های میان‌رشته‌ای تصویرسازی کدامند؟و چرا سخنران جلسه حاضر معتقد است درک این مطلب می‌تواند تصویرسازی جامعه ما را بار دیگر به گستردگی مطلوب آن برساند.

آقای حق‌شناس با یادآوری سابقه تاریخی ما در به تصویر کشاندن متون مختلف و اهمیت آن در فرهنگ و ادبیات سخنان خود را پیرامون محدود بودن فعالیت‌های تصویرگران به تصویرگری کتاب، به‌ویژه کتاب کودک آغاز کردند.

برای تعریف تصویرگری و هر رشته‌ای باید آن را بازشناخت و بازتعریف کرد. متن به‌عنوان یک بخش از آغاز خلق تصویر باید به درستی تعریف شود. متن تعریف معمول ما نیست. تنها نوشتار و قصه و داستان نیست. بلکه هر مبنایی را که منجر به آفرینش تصویر می‌شود، می‌توان به عنوان یک متن شناخت.

نکته بعدی دیدگاه خود هنرمند نسبت به آثارش و وفاداری او به مخاطب و دریافت دستمزد در قبال قبول سفارش است.

سفارش و سفارش دهنده از نکات دیگر قابل اهمیتی است که تا زمانی که وجود نداشته باشد، اثری با عنوان تصویرگری خوانده نمی‌شود و در این میان توجه به اهداف سفارش دهنده، گزینش زبان مناسب برای روایت و ارایه‌ی آن به زبان تصویری و درنظر گرفتن نیاز مخاطب از سوی تصویرگر از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

مخاطب : آخرین و مهم‌ترین راه گذر است که در مرحله اول اوست که تصویرگر را وا‌ می‌دارد تا بتواند با انتخاب زمینه‌ی درست برای تعریف در خلق هرچه بهتر یک متن قدم بردارد.

و در آخر آنچه باید یک تصویرگر بداند این نکته است:
اوست که با نگاه و دیدگاه منحصر به فردش و با تفسیر و توصیف جدیدش می‌تواند چیزی فراتر از تصویری بدیه را ضمیمه اثرش کند.

در پایان جلسه با تقدیم لوح سپاس از طرف تیم گپ و انجمن گفتگوی پایدار به آقای حق‌شناس تقدیم گردید.

متن گزارش: مه‌ناز معصوم‌زاده

عکس‌ها: طلا زارعی

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.