تصویرسازی | آنچه نادیدنی است آن بینی

نهمین نشست گپ تصویرسازی در روز پنجشنبه ۲۸ تیرماه ۱۳۹۷ با حضور علاقه‌مندان و دانشجویان این رشته، اساتید و با موضوع «آنچه نادیدنی است آن بینی»  با سخنرانی دکتر تیلا اصغرزاده منصوری در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برگزار شد.

خانم منصوری سخنرانی خود را با نشان دادن اثر چشمه یا فواره مارسل دوشان و ذکر تاریخچه‌ای مختصر از دنیای هنر‌های دیداری در قالب‌های مختلفی آغاز کردند و همچنین به تاثیرگذاری دید متفاوت در تبلیغات گرافیکی، انیمیشن، کاریکاتور، عکاسی و تصویرسازی که باعث تاثیرگذار‌تر و البته خلاقانه‌تر شدن تصاویر اشاره کردند.

ایشان با اشاره به هنرمندانی که از تکنیک «جان پنداری اشیای بی‌جان» برای خلق آثار خود استفاده کردند سخنان خود را ادامه دادند و اضافه کردند که ما می‌توانیم از دل عناصری که در طبیعت وجود دارد و در دسترس همگان است، تصویری خلق کنیم که به ذهن کمتر کسی برسد و مخاطب ما با هر گروه سنی که باشد از دیدن تصویر و کنار هم قرار گرفتن عناصر بی ربط لذت ببرد و ذهنش درگیر تصویر شده و به چالش کشیده شود.

همچنین با نشان دادن چند فریم از کتاب کرم ۳ نقطه خانم سروناز پریشان‌زاده اشاره کردند که کودکان با این نوع آثار ارتباط زیادی برقرار می‌کنند و همین طور باعث ایجاد چالش تصویری در ذهن کودکان می‌شود. سپس در ادامه به آثار تصویرگر اسپانیایی آقای هانوک پیون اشاره کردند و عقیده‌ی ایشان رو بیان کردند که تمام آثار هنری باید جذابیت بصری داشته باشند.

در آخر خانم منصوری تفاوت دیدن و نگاه کردن را به تمام روزمرگی‌های روزانه‌یمان را توضیح داده و سپس با نشان دادن چند فیلم مربوط به موضوع مورد بحث به صحبت‌های خود خاتمه دادند.

متن گزارش: پریا اکبرپوران

عکس‌ها: سارا محمدی‌نژاد

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.