چگونه به یک تصویرگر علمی تبدیل شوید؟

تصویرگران علمی می‌توانند علاقه به علم و ذوق هنری را به هم پیوند دهند. آن‌ها نظریه‌ها، اکتشافات و نتایج علمی را به زبان نقاشی و طراحی ترجمه می‌کنند تا مخاطبان، ارتباط بیشتر و درک وسیعتری از موضوعات علمی به دست آورند. آثار هنری این تصویرگران در مقاله‌ها، کتاب‎های درسی، مجلات و کتاب‌های علمی، وبسایت‌ها و در بسیاری از منابع علمی دیگر منتشر می‌شود.

طبق گزارش انجمن تصویرگران علوم طبیعی آمریکا، میزان درآمد در این حرفه بین ۲۷۰۰۰ تا ۷۰.۰۰۰ دلار در سال برآورد شده است.

کسب مهارت و آموزش‌های مورد نیاز
رشته تصویرسازی علمی به مهارت‌های پیشرفته در طراحی و نقاشی و همچنین به دانش پایه در علوم طبیعی نیازمند است و بیشتر دانشگاه‌های آمریکا برای پذیرش دانشجو در این رشته به داشتن هم زمان این مهارت و معلومات اهمیت زیادی می‌دهند. با این حال یک شخص ممکن است به سادگی بتواند با داشتن یک پیش زمینه در مهارت‌های هنری و گذراندن دوره‌های علمی متمرکز بر آناتومی/مورفولوژی گیاهی و جانوری، تبدیل به یک
تصویرگر علمی شود. نکته بسیار مهم در رشته تصویرسازی علمی چگونگی به تصویر کشیدن تمامی جزئیات یک مطلب علمی است و این مهارت، تمرکز اصلی را در این رشته در برمی‌گیرد. البته آشنایی با نرم افزارهای کامپیوتری و تکنیک‌های دیجیتال نیز بسیار ارزشمند هستند. بسیاری از دانشگاه‌های دنیا از جمله دانشگاه کالیفرنیا برای پذیرش و تعلیم دانشجویان در این رشته مشغول فعالیت هستند و به فارغ‌التحصیلان خود یک گواهی معتبر ارائه می‌دهند.

در این زمینه انجمن تصویرگران پزشکی یک لیست از دانشگاه‌هایی که برنامه‌های تحصیلات تکمیلی این رشته را دارا هستند، ارائه می‌دهد. علاوه بر این انجمن صنفی تصویرگران علوم طبیعی نیز را به طور منظم برای هنرجویان این رشته برگزار می‌کند.

ساخت یک آلبوم از نمونه کارهای خود
با این‌ که داشتن دیپلم یا گواهی تصویرگری علمی از دانشگاه یا یک آموزشگاه معتبر می‌تواند درها را به سوی فرصت‌های شغلی باز کند، اما داشتن نمونه کارهای خوب میتواند نقش بزرگ و سازنده‌ای در این مسیر ایفا کند. موضوعات علمی مختلفی را انتخاب کنید و مهارت خود را در به تصویر کشیدن هرچه بهتر آن به نمایش بگذارید.
نمونه کارهایی تهیه کنید که به صورت دقیق و با جزئیات کامل، یک موضوع علمی خاص را به بیننده ارائه دهد.
میتوانید از طیف وسیعی از ابزارها مانند مداد، قلم فلزی، آبرنگ، مداد رنگی، اکرلیک و یا تکنیک دیجیتال برای خلق نمونه آثار خود استفاده کنید.

برای ارائه خدمات خود داوطلب شوید
از آثار خود پوستر، آگهی و خبرنامه‌هایی برای اعتبار خود منتشر کنید. پیشنهاد طراحی یک پوستر برای نمایشگاه علمی یک دبیرستان و یا یک بروشور در ارتباط با سلامت و بهداشت برای مراکز اداری معتبر، بسیار تاثیرگذار است. اینگونه فعالیت‌ها، شما را برای شغل آینده آماده‌تر می‌کند و تجربه‌ی هماهنگ‌سازی متن و تصویر را برایتان فراهم می‌سازد.

درخواست برای کارآموزی
موزه‌ها، سازمان‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و صنایع مرتبط با علم، به تصویرگران پیشنهاد کارآموزی می‌دهند و بسیاری از آن‌ها در ازای ارائه خدمات به شما حق‌الزحمه و حقوق پرداخت می‌کنند. درضمن این دوره‌های کارآموزی علاوه بر بالا بردن تجربه شما در تصویرگری علمی و کسب درآمد، برای شما فرصت دیدار با هنرمندان و برقراری ارتباط با پیشکسوتان را فراهم می‌کند.

با توجه به اینکه در حرفه تصویرسازی علمی یک میدان رقابتی شدید حاکم است، برقراری اینگونه روابط کاری می‌تواند برای شما یک نوع سرمایه‌ی با ارزش محسوب شود.

نویسنده: لورا اسکات (Laura Scott)

مترجم: محمد حقانی

منبع

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.